Mucza Kálmán első önálló kiállításával nyitott meg az idei arTúr Fesztivál

A 2024-es arTúr Fesztivál augusztus 8-án Mucza Kálmán szénrajzainak bemutatásával nyitotta meg kapuit Mezőtúron.

A Teleki Blanka Gimnázium pedagógusa Mezőtúron született. Már gyermekkorában is sokat rajzolt nagymamájával, Szabó Juliannával, akit Csabai-Wágner József festőművész nagy tehetségnek tartott. Szülei a Fazekas Szövetkezetben dolgoztak, így ahogy õ fogalmaz, a kerámia szeretete az anyatejjel beléivódott. A Kossuth úti Általános iskolai évei alatt nagy hatással volt rá Halmágyi Tamás rajztanár.

A szakmunkásképzőben Cs. Kiss Imréné rajztanár, Sólyom Sándor fazekas oktató, dr. Kőműves Lajos fazekas és Takács Győző keramikus vették szárnyaik alá. Díjakat nyert korongos versenyeken, szerepelt az Alföldi Fazekas Triennálén. Közben a Teleki Blanka Gimnáziumban szerzett érettségit. Ezt követően Egerben rajz-vizuális kommunikáció szakon tanult tovább. Az alkotás az ezt követő években háttérbe szorult tanári pályája mellett. Majd 2022-ben ismét rajzeszközt ragadott és mintha egy álomból ébredt volna fel, nap nap után készítette a női portrékat, közben kísérletezett a széntechnikával.

Takács Győző megnyitóbeszédében így fogalmazott: „Olyan művészről van szó, aki csöndes műtermében készült alkotásaival és érett művésszé lépett elénk. A tehetség, a tudás mindig csendes! Portréi, alkotásai sugározzák azt a szakmai tudást, amit a grafika műfajában korokat átívelő nagyságok képviseltek: Dürer, Rembrandt, Boticceli, Leonardo stb. vagy Kondor Béla, Würtz Ádám, Kass János, Barcsay Jenő. Tudja azt, hogy aki csak néz, az nem látja a formák, dolgok, események mögötti tartalmakat. Azért nem, mert ehhez kell a harmadik szemünk is: a belső látásunk! Kálmán portréi – arcmásai – gondolkodásra késztetnek, mert érzed (megérzed) a női szépségen túl üzeneteit. A transzcendenst, a nakonxipánt – a képzeletbeli világba vezetést! Akár Gulácsy, vagy Weöres Sándor költői világának esetében.”

Az alkotó elmondta, a kiállításon látható női portrék mindegyikénél egy látvány benne keltett impresszióját akarta megragadni oly módon, hogy az impresszió a saját szűrőjén átengedve egy expresszióvá váljon.

Szűcs Dániel polgármester beszédében kihangsúlyozta, Mucza Kálmán egy olyan tanár, akinek nem csak az a fontos, hogy a kötelező órákon átadja tudását, hanem lényeges számára a tehetségek felismerése, támogatása is.

A megnyitón a Szarvasi Harmonikások francia sanzonokkal és az Amelie csodálatos élete című francia film betétdalaival kápráztatták el a közönséget.

A kiállítás szeptember 20-ig látogatható a Közösségi Ház (Mezőtúr, Szabadság tér 17.) nyitvatartási idejében.

Kakuk Móni

Fotó: Jenei József