Isten hozta Mezőtúron a művészeket!

Idén is megnyílt a színtér, ahol nem tilos a tűzzel játszani.

Legalábbis a Takács-tanya alkotótelepének egyik fertályán: a szobrászműhelyben… amennyiben egy-egy momentum játék (Héphaisztosz szerint is) és nem izzasztó munka! De mivel ez alkotás és szabad képzelet: nevezhetjük játéknak. A viaszveszejtéses bronzöntés fortélyainak fellegvárában ebben az évben sem fukarkodnak a leleményes káprázatokkal – a művészek újra itthon vannak, és a Peresi-holtág partján nem halra, hanem ihletre horgásznak.

Itt a peresi fénysugár a vásznon ragyog tovább, ha sikerül a művésznek újrateremtenie, hovatovább a papíron a hajló faágak nyújtózkodnak az ég felé, akkor is, ha a valóságban ma-holnap az aszálytól kitikkadva letörnek. A természet csendjében ötletek születnek, amelyek a két-három hét alatt bronzalakot ölthetnek vagy keretbe kerülhetnek az egyedi látásmód és a magas fokú technikai tudás elegyeként.

Az 1981. óta működő művésztelep július 29-én, hétfőn nyitotta meg kapuit a meghívott, hivatásos művészek előtt, akiknek alkotóidejük napjaira szállást, étkezést és alapanyagokat biztosít a Mezőtúri Művészeti Közalapítvány. Cserébe a városnak ajándékozzák egy alkotásukat, egy folyamatosan bővülő városi képzőművészeti gyűjteményt létrehozva ezzel.

A művészek és művészetpártolók, civilek mellett a megnyitón tiszteletét tette Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő, Patkós Éva alpolgármester, Györfi Sándor Kossuth-díjas szobrászművész, művészeti vezető, és Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei közgyűlés elnöke is.

Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő kiemelte, Mezőtúr számára óriási jelentőségű a mezőtúri alkotótelep. Hozzátette, rendkívül nemes a cél, és nagyon sok csoda (műalkotás) született itt az elmúlt évtizedek alatt. Ezen kívül reméli, hogy még folytatódik a szép hagyomány, és a művésztelepnek hosszú időre tekintő jövője lesz. Mondandója zárásaként hangsúlyozta, régi vágya a mezőtúri önkormányzatnak és neki is, hogy tovább fejlesszék a Takács-tanya területét, amire a remények szerint a gazdaság erősödésével lehetőség nyílhat.

Az alkotáshoz kell egy jó hely – állapította meg Patkós Éva alpolgármester – Ez itt, ahol most vagyunk, pedig az egyik legszebb hely a világon. A művészeti alkotótelepnek mindig léteznie kell. Hozzátette, az hogy az önkormányzat segíti az alkotótelepet anyagilag, kifejezi a művészek iránt érzett mély tiszteletet. Ez egy érték, amit kell becsülni.

A megnyitón részt vett Lous Stufjzand holland képzőművész, aki 1995. óta tagja a mezőtúri művésztelepnek, Sencan Y Oner ifjú török szobrász, aki harmadik éve jár Mezőtúrra „haza”, Szabó György szolnoki szobrászművész, aki 2002. óta tag, Kutasi Tünde nyírbátori származású szobrászművész. Továbbá itt volt (van) Veres Gábor szobrászművész (aki saját repülőjével érkezett), a békésszentandrási Lóránt János Demeter festőművész (élő legendaként), Kádár Gabriella, Somogyi Ferenc szobrászművészek, (akik először érkeztek) Kabai László karcagi festőművész, fotóművész. Csatlakozott másnaptól a nyíregyházi Homoródi Éva festőművész, művésztanár és várható két debreceni alkotó: a fiatal Madar Lili festőművész és E. Lakatos Aranka szobrászművész.

Györfi Sándor külön köszöntötte a „Kubikos szobor őrzőit”, Herceg Antalt és Molnár Sándort

Herceg Antal összegezte az elmúlt évtizedek megemlékezéseit és beszédében meghatódva köszönte meg Györfi Sándornak, hogy úgy alkotta meg a Balassa Bálint úti Kubikos szobrot, hogy annak van mondanivalója.

Hubai Imre elnök megköszönte Györfi Sándor meghívását és ennek mentén kihangsúlyozta, hogy szoros kapcsolatban vannak egymással annak érdekében, (és azon együtt dolgozva), hogy a vármegye művészete, ezen belül a Nagykunság, a Kunság, a Tiszazug művészete megfelelő képviseltetést és infrastruktúrát kapjon, hogy fent tudjon maradni még sokáig ebben a minőségében. Hozzátette, a Peresi-holtág partján akaratlanul elgondolkodik az ember… micsoda alkotómunka és teremtőerő tartja össze ezt a közösséget immár több, mint 40 éve! Akik itt alkottak, mindig maradandót alkottak – fűzte beszédébe a nemes megállapítást.

A megnyitó alkalmából másnap Mezőtúrra látogatott a Kossuth Rádió riportere, Bak Anita és a szerkesztő, Burkert Rudolf. Beszélgetett Lengyel Krisztinával, a Mezőtúri Művészeti Közalapítvány ügyvezetőjével és több művésszel, többek között Sencan Y Oner fiatal török szobrásszal. Az interjúk várhatóan az olimpia után kerülnek adásba.

Mire az újságot kézhez veszi a kedves olvasó, a művészek már kiöntötték augusztus 10-én délután a bronzot az általuk megálmodott formáikba. A különleges alkalomra az érdeklődő közönséget is várták a Takács-tanya békés miliőjébe, ahogyan az utóbbi években. Egyedi, megismételhetetlen órák ezek, amely során a művészet találkozik a tűz természetét jól ismerő mesteremberek  szakértelmével és az ősi tudás felelevenítésével.

Az alkotótelepen készült remekek és további különleges, más helyen készült darabok megtekinthetőek lesznek augusztus 20-án 15 órától a mezőtúri Városi Galériában (volt zsinagógában).

Az „Álom” című kiállítás megnyitó során találkozhatunk a művészekkel is, érdemes ellátogatni!

Kakuk Móni

Fotó: Szőke Levente