A RAFI Hungaria Kft. és a Karcagi SZC Mezőtúri Teleki Blanka Gimnázium, Technikum és Kollégium együttműködése egy magasabb szintre lép a 2024/25-ös tanévtől kezdődően.
Bene Zsolt ügyvezető igazgató és Máté Tímea gazdasági vezető iskolánkba látogattak, ahol tájékoztatót tartottak az Elektronika és elektrotechnika ágazaton tanuló diákoknak 2024. szeptember 12-én.
Az elsődleges cél a duális képzés kiterjesztése, már nem csak a kötelező nyári gyakorlatra korlátozódik, hanem a tanulóknak lehetőségük nyílik nyári munka kereteiben is elsajátítani a műszerész szakma rejtelmeit. Ezen felül szeretnénk támogatni a képzést eszközökkel, például nyáklapokkal, alkatrészekkel, munkaruházattal. Illetve elindítunk egy RAFI-ösztöndíj programot, melyből a szakmai oktatók megítélése alapján a 3 legjobb tanuló részesülhet. Természetesen díjazzuk a nálunk eltöltött gyakorlatok alatti teljesítményeket is, ezt a díjat az adott tanuló/tanulók a ballagásukon kaphatják meg. A Teleki olyan szakembereket képez, akikre szükségünk van, és az is előny, hogy a cégünk is itt helyben van. Nekünk is, mint minden cégnek, nagyon fontos a megfelelő szakmai utánpótlás mind műszerészi, mind mérnöki téren. Van együttműködésünk a Debreceni Egyetemmel és most már a Debreceni Egyetem Szolnoki Campusával is, amely nagyban megkönnyítheti az ezen a területeken továbbtanuló diákok tanulmányait. Fontosnak tartjuk, hogy a diákok saját maguk tapasztalják meg a termelés folyamatait, hiszen itt az iskolapadban a tankönyvekből megtanulhatják mit jelent például egy nyáklap lakkozása, de mi ezt meg is tudjuk nekik mutatni, és nem mindegy, hogy valaki a könyvekből tanul meg valamit, vagy azt élőben látja is. Egyáltalán hogy működik? Hogyan programozzuk? Mit csinálnak a különböző gépek? Ezek segítségével is ki szeretnénk bővíteni a fiatalok látókörét– nyilatkozta az ügyvezető igazgató a kérdéseinkre.
A RAFI egy elektronikai gyártó cég, ez azt jelenti, hogy nyáklapok készítésével, forrasztásával és javításával foglalkozik, amit a Telekiben is tanulnak a diákok. Különböző vezérlőket, internet-modemeket és más elektronikai nyáklapokat és eszközöket gyártunk. Mi folyamatosan keressük ezekben a szakmákban a jól képzett új munkavállalókat. Ezért fontos, hogy a cégünket már 9.-es korukban megismerjék a diákok, és ha elvégezték a képzésüket, mellettünk tegyék le a voksukat. Ezért szervezni fogunk nyílt napokat, ahová szeretettel várjuk őket. Itt beleláthatnak a termelés folyamatába, lehetőségük lesz megnézni az elektronikai gyártó csarnokunkat, megfigyelhetik, hogyan készül egy-egy nyáklap a kezdetektől, és hogyan működik az a szakma a gyakorlati életben. Idéntől nekünk is van a termeléstől elkülönült oktató centrumunk, ahol saját dolgozóinknak tartjuk az IPC tréninget, mely a nyomtatott áramkörök forrasztásának elméleti és gyakorlati oktatásával foglalkozik. Ebben a teremben fogadtuk például nyáron a telekis diákokat, ahol ők is elsajátíthatták ezeket az ismereteket. A RAFI nem csak egy jó munkalehetőség és tapasztalatszerzés lehet az ebben az irányban tanulók számára, hanem egy olyan gyakorlati oktatásban is részesülhetnek, melyből a későbbiekben nagy előnyük származhat – foglalta össze a gazdasági vezető.
Az elkövetkezendő időkben az elektromos gépjárműveken át az automatizálásig kulcsfontosságú szerepet fog vállalni az elektronika ipar, mely hazánkban egy hiányszakma. Az elmúlt 30-50 évben ez az iparág inkább kivonuló félben volt Európából, most egy visszatelepülő fejlődés kezdődött el, ami azt jelenti, ha Európában van a gyártó illetve a felhasználó közeg, akkor lehetőleg helyszínen legyen a gyártóközpont is – ez a Philips vállalatnál is látható. Ehhez elengedhetetlen a minőségi elméleti és gyakorlati oktatás, valamint hogy a szellemi tőke helyben maradjon, és lehetőség legyen a foglalkoztatásra.
Szilágyi Dóra
média tagozat